100 Lat OSP Lubatowa (2)

 
Uroczystość obchodów 100 - lecia OSP w Lubatowej odbyła się 13 maja 2007 roku. Uroczystość rozpoczęła się zbiórką Orkiestry Dętej z Lubatowej, Pocztów Sztandarowych, Kompanii Honorowej, Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej Chłopców z OSP Lubatowa, członków OSP z terenu gminy Iwonicz Zdrój i sąsiednich miejscowości oraz zaproszonych gości na placu przed budynkiem remizy OSP w Lubatowej, skąd nastąpił wymarsz do kościoła na uroczystą mszę świętą. Po mszy świętej nastąpił przemarsz wszystkich na płytę stadionu LKS Lubatowa, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

Uroczystości na stadionie rozpoczęły się od złożenia meldunku gotowości do rozpoczęcia uroczystości z okazji obchodów 100-lecia OSP Lubatowa przez dowódcę uroczystości dh Krzysztofa Szczęsnego, po którym nastąpiło uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt przez poczet flagowy i odegranie hymnu narodowego przez orkiestrę dętą. W skład pocztu flagowego wchodzili:
 • dh Wojciech Pernal
 • dh Jan Pernal
 • dh Alfred Ceglarz

Po uroczystym rozpoczęciu głos zabrał Prezes Jednostki OSP w Lubatowej - Stanisław Jakieła, który powitał zaproszonych gości, druhny i druhów jak również licznie przybyłych mieszkańców wioski. Po ciepłych słowach powitania prezes odczytał referat okolicznościowy, w którym przedstawił historie OSP Lubatowa. W swoim wystąpieniu nie zapomniał również o zmarłych strażakach, których pamięć uczczono minutą ciszy.

Dalsza część obchodów to uroczyste wręczenie medali, odznaczeń i wyróżnień zasłużonym członkom Jednostki OSP w Lubatowej.

"Złotym Znakiem Związku" odznaczony został sztandar jednostki OSP w Lubatowej". Dekoracji dokonał Członek Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego w Rzeszowie, Dyrektor Biura w Krośnie dh Tadeusza Sieniawskiego, w asyście Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego st. bryg. Romana Deca i Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Krośnie dh Jana Kilara.

Honorowy Medal im. Bolesława Chomicza wręczony został zasłużonemu Prezesowi, wieloletniemu członkowi Jednostki OSP w Lubatowej Bolesławowi Zimie.

"Złotym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa" zostali odznaczeni:
dh Alfred Ceglarz s. Jana
 • dh Jan Owsiany s. Edwarda
 • dh Wiesław Kałwik s. Mariana
 • dh Zbigniew Pernal s. Jana
 • dh Tadeusz Jakieła s. Stanisława
 • dh Marek Turek s. Franciszka
 • dh Władysław Zygmunt s. Czesława

"Srebrnym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa" zostali odznaczeni:
 • dh Jacek Łoś s. Mieczysława
 • dh Artur Zima s. Adama
 • dh Mariusz Zima s. Stanisława
 • dh Zdzisław Zając s. Jana
 • dh Stanisław Kania s. Pawła
 • dh Marian Pernal s. Jana
 • dh Marek Anczak s. Mieczysława
 • dh Jan Turek s. Stanisława
 • dh Jan Kania s. Pawła
 • dh Andrzej Jakieła s. Józefa

"Brązowym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa" zostali odznaczeni:
 • dh Grzegorz Matusik s. Józefa
 • dh Jan Zając s. Zdzisława
 • dh Paweł Borek s. Andrzeja
 • dh Marek Kałwik s. Mariana
 • dh Marcin Cichoń s. Jana
 • Wojciech Zając s. Eugeniusza
 
Odznaką "Strażak Wzorowy" zostali odznaczeni:
 • dh Krzysztof Szczęsny s. Józefa
 • dh Marcin Matusik s. Józefa
 • dh Krzysztof Zima s. Zbigniewa
 • dh Damian Pernal s. Mieczysława
 • dh Paweł Pelczar s. Kazimierza
 • dh Piotr Wołtosz s. Kazimierza
 • dh Robert Zima s. Bogdana

Brązową Odznaką "Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej zostali odznaczeni:

 • dh Dawid Jakieła
 • dh Grzegorz Matusik
 • dh Dawid Kosiba
 • dh Damian Matusik
 • dh Mateusz Sroka
 • dh Sebastian Kuca
 • dh Maciej Cichoń
 • dh Rafał Chłap
 • dh Damian Such
 • dh Tomasz Kania
 • dh Michał Zima
 • dh Łukasz Cichoń

Dekoracji wręczania medali i odznaczeń dokonał Członek Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego w Rzeszowie, Dyrektor Biura w Krośnie dh Tadeusza Sieniawskiego, w asyście Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego st. bryg. Romana Deca i Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Krośnie dh Jana Kilara. Wręczenie odznaczeń dla najmłodszych członków Jednostki OSP w Lubatowej dokonał Prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w Iwoniczu Zdroju dh. Janusz Litwin w asyście Komendanta Miejskiego PSP w Krośnie- bryg. Zbigniewa Sieniawskiego. W czasie odznaczeń orkiestra przygrywała marsza.

Po zakończeniu dekoracji głos zabrali zaproszeni goście. Wszyscy dziękowali za zaproszenie i podkreślali rangę strażaka doceniając ich wysiłek, ryzyko i zaangażowanie w czasie akcji ratowniczych.

Całość uroczystości uświetniła część artystyczna w wykonaniu Zespołu Ludowego Lubatowianie i dzieci ze szkoły podstawowej. Dodatkową atrakcją była grochówka przyrządzona i serwowana przez strażaków z kuchni polowej. Nie zabrakło też atrakcji dla najmłodszych, dzieci mogły skorzystać z dmuchanej zjeżdżalni i trampoliny. Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy strażackie.

Obchody uroczystości zakończył festyn strażacki, na którym zagrał zespół "MASKA". Zabawa trwała do białego rana.


Tekst: Stanisław Zając

 

STOP WYPALANIU TRAW !

Czad - cichy zabójca

Go to top