Artykuły

Upamiętnienie 75 rocznicy tragedii w Lesie Grabińskim

IMG 970924 lipca 1944 r. żołnierze Armii Krajowej z Lubatowej złożyli daninę krwi za wolność Ojczyzny. Po pacyfikacji Lubatowej w dniu 3 lipca 1944 r.
i po dokonaniu selekcji schwytanych mężczyzn przez SS i Gestapo aresztowano partyzantów z AK i przewieziono ich do więzienia – katowni Gestapo w Jaśle. Po ciężkim śledztwie niemieckie władze okupacyjne przeznaczyły aresztowanych do rozstrzelania. W dniu 24 lipca 1944 r. przewieziono ich do Iwonicza gdzie o świcie pozbawiono ich życia strzałem w tył głowy.

Do wykonania wyroku wyznaczono ukraiński pułk „SS-Galitzien”, który stacjonował w iwonickim dworze.

Wśród 72 ofiar hitlerowskiego bestialstwa w lesie Grabińskim było 38 mieszkańców Lubatowej.

Po ekshumacji pomordowanych w kwietniu 1945 r i identyfikacji zwłok wszystkich zamordowanych z Lubatowej złożono w zbiorowej mogile obok kościoła parafialnego w Lubatowej.

Co roku w lipcu kolejne pokolenia Lubartowian w sposób szczególny otaczają ich pamięcią modlitewną oddając im cześć i hołd.

Od lat jest sprawowana Msza Św. (Suma) w niedzielę najbliższą 24 lipca
w intencji zamordowanych (w br. było to 21 lipca), następnie cała wspólnota udaje się pod pomnik na wspólnej mogile na modlitwę za zmarłych i złożenie kwiatów i wieńców.

W godzinach popołudniowych jest organizowany przez Towarzystwo Miłośników Lubatowej bieg szlakiem partyzantów. Główna trasa biegu ok. 8 km rozpoczyna się w lesie Grabińskim od miejsca zbrodni z metą przy pomniku
w Lubatowej – jest to trasa konduktu żałobnego 38 trumien po ekshumacji.

W dniu 24 lipca w godzinach popołudniowych jest sprawowana Msza Św. przez kapłanów z Iwonicza i Lubatowej w lesie Grabińskim w miejscu dokonania zbrodni.

                                                                                                                                                 Cześć i chwała Bohaterom.

                                                                                                                                                                                            SJ

Zobacz zdjęcia: zdjęcia

STOP WYPALANIU TRAW !

Czad - cichy zabójca

Go to top